Logon SA jako dostawca usług teleinformatycznych odpowiadał za całokształt budowy sieci LAN, telefonii, nagłośnienia, systemów video, kontroli dostępu, systemu przyzywowego, systemu automatyki budynkowej BMS, systemu pomiaru czasu, a także monitoring falstartu. Logon dostarczył też system obsługi basenu treningowego z przeciwprądem i videoanalizą.
W głównej przestrzeni pływalni zainstalowano telebim o wymiarach 6x9m oraz dodatkową tablicą o wymiarach 3x2m. Na całym obiekcie zainstalowano 25 ekranów 50” z możliwością emisji bieżących komunikatów. Nad bezpieczeństwem czuwa również system monitoringu – ponad 120 kamer z detekcją twarzy.
Centrum Rekreacji Astoria pełni funkcję sportowo-rekreacyjną. W kompleksie o powierzchni użytkowej bliskiej 10 000 m2 znajduję się m.in. 10-torowy basen olimpijski o wymiarach 50 na 25 m, na którym zgodnie z przepisami FINA (Międzynarodowa Federacja Pływacka) będą mogły odbywać się międzynarodowe zawody pływackie. Basen został wyposażony w ruchomy pomost, który dzieli go na dwie mniejsze części. W jednej z nich znajduję się ruchome dno, które pozwala na zmianę głębokości (od 0 do 210 cm) w dwóch strefach. Maksymalna głębokość basenu wynosi 6 m (na odcinku 12m), co umożliwia nurkom oraz ratownikom medycznym na odbywanie treningów.
Za realizację prac odpowiadało konsorcjum Alstal Grupa Budowlana. Koszt zadania wyniósł ponad 104 mln zł, z czego 25 proc. pochodziło z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym inwestorem było Miasto Bydgoszcz.
Fasada w kolorze rdzy
Warto zwrócić uwagę na zewnętrzną stronę budynku. Uwagę przyciąga fasada budynku, a zwłaszcza jej rdzawe poszycie, które osiągnięto poprzez zastosowanie płyt cortenu (specjalna stal, która pokryta jest rdzawą patyną). To rozwiązanie, w połączeniu ze szklanymi i betonowi elementami, pozytywnie się wyróżnia w otoczeniu. Wokół budynku zapewniono blisko 100 miejsc parkingowych. Warto zaznaczyć również, że położenie przy bulwarach Brdy pozwala dotrzeć do Astorii m.in. tramwajem wodnym. Nowy obiekt zapewnia również komfortowe warunki dla kajakarzy, którzy mogą korzystać z przestronnych hangarów.
Ekologiczne technologie
Wśród zastosowanych rozwiązań technologicznych warto wymienić te ekologiczne: panele fotowoltaiczne oraz system uzdatniania wody. Zainstalowane na dachu panele są jednym ze źródeł energii elektrycznej wykorzystywanej w obiekcie. Wydajność paneli to 138 kW i co ważne, całość pozyskanej w ten sposób energii wykorzystywana jest na potrzeby własne budynku.
Również system uzdatniania wody wpisuje się w ekologiczne trendy. W tym przypadku zastosowano system DAISY, który zapewnia krystalicznie czystą i bezpieczną dla osób przebywających w basenie wodę, m.in. poprzez filtrację szkłem. Powyższe rozwiązanie ma nie tylko wpływ na komfort pływania (brak zapachu chloru), ale również na ekonomię, ponieważ przy procesie filtracji nie marnuje się wody.
Dodatkowo w pływalni zastosowano system odzysku ciepła – dzięki czemu z wody wykorzystywanej w części socjalnej odzyskuje się ciepło, zanim ta trafi do kanalizacji. Zadowoleni będą również przedstawiciele wielu innych dyscyplin sportu –nurkowie oraz triathloniści, którzy oprócz niecki basenowej mogą korzystać z powodzeniem z pozostałej infrastruktury: siłowni, sal fitness, a także salki cycling group wyposażonej w zaawansowane technologicznie rowery. Obiekt będzie otwarty codziennie w godz. 6.00 – 22.00.
oprac. MS